Post

Smartwatch z funkcją NFC - czym się kierować przy wyborze?

Smartwatch to jeden z najpopularniejszych gadżetów ostatnich lat. W pełni zasługuje na swoją nazwę, ponieważ zintegrowano w nim inteligentne funkcje, które zbliżają go do pełnowartościowego smartfona pod względem możliwości. Tym bardziej, że w sklepach można znaleźć nawet inteligentne zegarki z NFC. Czujnik ten będzie przydatny dla wielu użytkowników, ale przed zakupem takiego urządzenia należy wyjaśnić kilka szczegółów.

Dlaczego NFC jest potrzebne w smartwatchu?

NFC to czujnik, z którym zaznajomiony jest niemal każdy posiadacz smartwatcha. Dla wielu osób jego obecność staje się czynnikiem decydującym o wyborze konkretnego modelu. 

NFC umożliwia szybsze parowanie urządzeń i pozwala na łączność pomiędzy urządzeniami. Jednak głównym przeznaczeniem zegarka z NFC jest zbliżeniowa płatność za zakupy. Posiadacz takiego gadżetu musi jedynie przyłożyć akcesorium do terminala, a wtedy dojdzie do transakcji. Oznacza to, że nie musisz nawet wyjmować smartfona z kieszeni, aby zapłacić za zakupy.

smartwatch

Na co zwracać uwagę przy zakupie smartwatcha z funkcją NFC?

Najważniejszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę przy wyborze inteligentnego zegarka z modułem NFC do płatności, jest obsługa płatności zbliżeniowych w Polsce. W naszym kraju funkcja ta działa za pośrednictwem następujących systemów płatności:

 • - Samsung Pay;
 • - Apple Pay;
 • - Google Pay;
 • - Garmin Pay.

O wyborze jednej lub drugiej usługi decyduje oprogramowanie zegarka. Na przykład urządzenia firm Samsung i Apple korzystają z własnego narzędzia płatniczego, a smartwatche z systemem Wear OS - z Google Pay. Jeśli Twój gadżet działa na innym systemie operacyjnym, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie obsługuje on płatności zbliżeniowych NFC.

Oprócz obecności i funkcjonalności czujnika NFC, przy wyborze zegarka należy zwrócić uwagę na inne, równie ważne parametry:

 • - wymiary;
 • - materiały pomocnicze;
 • - funkcjonalność.

Z reguły budżetowe smartwatche z NFC są prezentowane w plastikowej obudowie i nie mogą pochwalić się obecnością zaawansowanych funkcji, takich jak EKG czy przygotowywanie trasy za pomocą GPS. Są one jednak znacznie lżejsze i bardziej kompaktowe niż droższe modele i w pełni uzasadniają swoją cenę.

smartwatch

Zobacz także: Recenzja zegarka Apple Watch Series 7 

Kto skorzysta z funkcji NFC?

Nie każdy potrzebuje smartwatcha z systemem Android z funkcją NFC. Ten typ inteligentnego zegarka jest polecany osobom, które często dokonują płatności w sklepach i nie chcą wyjmować z kieszeni karty bankowej lub smartfona.

Jeśli szukasz zwykłego trackera fitness do monitorowania aktywności i liczenia spalonych kalorii, nie ma sensu przepłacać za zaawansowane gadżety. Możesz spokojnie wybrać model budżetowy i nie martwić się o brak czujnika NFC.

Wady i zalety NFC

NFC nie jest jedyną technologią komunikacji bezprzewodowej. Wraz z nim urządzenia inteligentne (w tym zegarki) są wyposażone w inne moduły, takie jak Wi-Fi czy Bluetooth. W porównaniu z nimi NFC ma swoje wady i zalety, które przedstawiamy poniżej.

Zalety NFC:

 • - Natychmiastowe parowanie
 • - Wysoki poziom bezpieczeństwa
 • - Możliwość płacenia za zakupy

Wady NFC:

 • - Wąski zakres
 • - Niska szybkość transmisji danych

Jeśli więc nie zamierzasz korzystać z technologii bezprzewodowej do przesyłania dużych ilości danych, możesz bez problemu używać zegarka z funkcją NFC. W końcu ich główną funkcją jest płacenie za zakupy, a w tym celu nie pomogą ani Wi-Fi, ani Bluetooth.

space black aluminum case Apple Watch with black Sport Band

Funkcja NFC - jak to działa?

NFC działa na zasadzie indukcji pola magnetycznego, które powstaje między nadajnikiem informacji a jej odbiorcą. Na przykład, gdy osoba używa inteligentnego zegarka z funkcją NFC do płacenia za towary, akcesorium otrzymuje z terminala dane o kwocie transakcji i w ten sposób dokonuje płatności. W takim przypadku maksymalna szybkość przesyłania danych nie przekracza 400 kb/s, co wystarcza do wymiany niewielkich ilości danych.

Inteligentne zegarki z funkcją NFC zdążyły stać się niezbędnym gadżetem dla milionów osób, które zwracają uwagę na modele znanych marek. Takie urządzenia są produkowane przez firmy Apple, Samsung, Xiaomi, OPPO i inne.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz