Post

Smartwatche z GPS dla dzieci - jak działają i jaki wybrać?

Przyszłość już nadeszła. Nawet zegarki stały się tak inteligentne, że powoli ciężko nazywać je "tylko" zegarkami, ponieważ ich funkcjonalność jest tak różnorodna. W porównaniu z telefonami, które są nie mniej nowoczesne, inteligentne zegarki dla dzieci mają kilka zalet:

 • - w nagłych wypadkach o wiele łatwiej jest wysłać sygnał o pomoc do rodziców z zegarka niż z telefonu;
 • - zegarek-telefon jest pewnie przymocowany do ręki, dzięki czemu trudniej go zgubić lub zepsuć;
 • - urządzenie jest zawsze widoczne, więc dziecko nie przegapi połączenia lub wiadomości tekstowej;
 • - aby nie rozpraszać dziecka podczas zajęć, opcje rozrywki w zegarku są ograniczone. Są to głównie programy edukacyjne, gry arytmetyczne i gry zachęcające do aktywności fizycznej.

dziecko ze smartwatchem

Sprawdź też: Smartwatch dla dziecka: co musisz wiedzieć przed zakupem?

Jak działają inteligentne zegarki dla dzieci?

Za geolokalizację odpowiada moduł GPS, który wysyła współrzędne za pośrednictwem satelity.
Następnie smartwatch przesyła dane do telefonu rodzica za pomocą karty SIM znajdującej się w środku.

 • - System GPS jest najdokładniejszą metodą określania położenia geograficznego (dokładność w terenie otwartym wynosi od 5 do 50 metrów), ale w pomieszczeniach zamkniętych może być niedokładny nawet o 500 metrów. Dlatego zegarki dla dzieci są często wyposażone nie tylko w czujnik GPS, ale także w skaner LBS i WI-Fi.
 • - Skaner Wi-Fi działa dobrze w pomieszczeniach i pomaga korygować współrzędne w terenie. Nie ma znaczenia, czy istnieją hasła do pobliskich sieci - urządzenie musi jedynie odebrać ten sygnał i przesłać go dalej przez Internet. Jeśli jednak w budynku nie ma źródeł sieci Wi-Fi lub jest ich za mało, margines błędu będzie wysoki.
 • - LBS (Location-based service) określa geolokalizację na podstawie najbliższych wież komórkowych, a im więcej wież operator ma w okolicy, tym dokładniejsza będzie lokalizacja. Jednak jako samodzielna usługa geolokalizacyjna LBS sprawdza się znacznie gorzej niż GPS i Wi-Fi.

Prawie wszystkie smartwatche działają w sieciach 2G. Mimo że nowoczesne smartfony przestawiły się na standard łączności 3G, zasięg 2G jest dostępny we wszystkich miastach we wszystkich taryfach.

Główne funkcje smartwatcha dla dziecka

Uzyskiwanie danych o lokalizacji w czasie rzeczywistym

Urządzenie pozwala jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie: "Gdzie jest moje dziecko?". Smartwatch śledzi lokalizację dziecka w czasie rzeczywistym, a rodzice mogą obserwować jego ruchy na mapie.

Połączenia dwukierunkowe

Rodzice mogą dzwonić do dziecka, a dziecko do rodziców. Średnia liczba numerów dostępnych do komunikacji waha się od trzech do dziesięciu.

Inteligentny zegarek "odcina" połączenia z banków i przypadkowych nieznanych numerów.

Wiadomości głosowe i tekstowe

W ten sposób obie strony mają możliwość wysłuchania informacji w dowolnym, wybranym przez nas momencie i w odpowiednim środowisku. Trudno jest przyswajać informacje np. podczas jazdy samochodem lub w pośpiechu po zajęciach wychowania fizycznego. Dzięki zegarkowi będziemy mogli odtworzyć wiadomość w dowolnym momencie.

Jeśli chodzi o wiadomości tekstowe, większość modeli wysyła je tylko jednostronnie: z telefonu do zegara.

Przycisk SOS

W sytuacji zagrożenia naciśnięcie przycisku SOS przez kilka sekund powoduje wysłanie sygnału do zaprogramowanego numeru lub numerów, pod które urządzenie będzie dzwonić w kółko, aż się dodzwoni.

W niektórych modelach po naciśnięciu przycisku, dane z urządzenia śledzącego GPS są przesyłane do telefonu rodzica w trybie intensywnym: statystyki lokalizacji nie są aktualizowane co 10-15 minut, ale raz na 10 sekund. Inne modele automatycznie rozpoczynają nagrywanie dźwięku po aktywacji sygnału SOS.

Kupując zegarek, pamiętaj, aby poćwiczyć z dzieckiem. Zwróć uwagę na to, jak wygodny jest sam przycisk i czy można go nacisnąć w sposób niepozorny.

dziecko ze smartwatchem

Sprawdź też: Jaka jest różnica między smartwatchem a smartbandem?

Kontrola rodzicielska za pomocą zegarka

Dźwięk dookoła dziecka

W opisach i recenzjach zegarków funkcja ta jest różnie określana: "monitorowanie dźwięku", "oddzwanianie", "ciche połączenie". Idea jest taka sama: rodzice mogą zadzwonić ze swojego telefonu i usłyszeć, co dzieje się wokół ich dziecka.

Można by długo dyskutować nad etycznym aspektem tej opcji; operatorzy traktują ją jako opcję awaryjną. Można go wykorzystać do oceny sytuacji w przypadku wyłączenia się czujnika zegarka na rękę i nieodebrania połączenia przez dziecko. Lub gdy zostanie odebrany sygnał SOS.

Może być również przydatna, gdy system GPS jest obarczony dużym marginesem błędu. Możesz sprawdzić, czy dziecko rzeczywiście jest teraz w klasie, czy też uciekło z lekcji i próbuje palić za szkolnymi garażami.

Jednak w trosce o bezpieczeństwo dziecka lepiej nie przesadzać.

Czujnik ściągnięcia zegarka z ręki

Podczas gdy większość dzieci chętnie nosi wymyślne gadżety, nastolatki mają coś do powiedzenia w tej sprawie. Swobodny nastolatek może ulec pokusie, aby zostawić zegarek w ustronnym miejscu przed szkołą i zająć się swoimi nastoletnimi sprawami. Problemy na linii rodzic-dziecko są odwieczne, ale w tym przypadku przynajmniej rodzice zostaną powiadomieni o zdjęciu zegarka. Najważniejsze jest, aby pamiętać o włączeniu tej funkcji w Ustawieniach.

Nie wszystkie modele są wyposażone w czujnik zdejmowania zegarka. Wybierając zegarek, należy zwrócić uwagę na jego tylną stronę: pod przezroczystym szkiełkiem znajduje się mały prostokąt.

Historia ruchu

Zegarek pokazuje trasę przebytą przez użytkownika w określonym czasie. Niektóre modele pokazują historię dzienną, a inne miesięczną. Dzięki temu rodzice mogą ustalić, w jakim momencie i gdzie przebywało ich dziecko. Ta funkcja ułatwia tworzenie bezpiecznych stref.

Ogrodzenie elektroniczne

Ta funkcja umożliwia wyznaczenie granic stref bezpiecznych. Na przykład dom, szkoła, zajęcia pozalekcyjne lub miejsce, w którym mieszkają krewni często odwiedzający dziecko.

Gdy dziecko opuszcza te obszary, na telefon rodzica wysyłane jest powiadomienie.

Brak możliwości wyłączenia zegarka

Jest to cenna cecha przy wyborze zegarka dla małych dzieci. Współczesne dzieci z łatwością pojmują gadżety, ale gdy tylko urządzenie elektroniczne staje się nieco "zawadiackie", dziecko zaczyna losowo naciskać wszystkie dostępne przyciski.

dziecko ze smartwatchem

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze inteligentnego zegarka?

Odporność na wilgoć

Dzieci myją ręce, czasem zbyt dokładnie, chodzą w deszczu, sprawdzają głębokość śniegu i łatwo mogą zapomnieć o zdjęciu zegarka, gdy idą pod prysznic.

Uwaga: niezależnie od wodoszczelności oferowanej przez producenta, nie należy naciskać przycisków pod wodą.

Pojemność i jakość baterii

Im dłuższa żywotność baterii, tym lepiej. Istnieje możliwość wydłużenia czasu pracy akumulatora poprzez zmianę ustawień niektórych funkcji. Można zwiększyć częstotliwość wysyłania danych o położeniu geograficznym, a także rzadziej nawiązywać połączenia i korzystać z funkcji "Dźwięk dookoła".

Wygoda

Dzieci są istotami spontanicznymi, więc prawie niemożliwe jest zmuszenie dziecka do noszenia czegoś niewygodnego. Zwróć uwagę na zapięcie, materiał (hipoalergiczny silikon jest zwykle najwygodniejszy) i liczbę dziurek w pasku, aby upewnić się, że zegarek jak najlepiej przylega do ręki.

Wytrzymałość

Smartwatch to przedmiot przeznaczony do ciągłego noszenia, a biorąc pod uwagę aktywność dzieci, będzie on narażony na codzienne uderzenia i upadki.

Przykładowe smartwatche dla dzieci z funkcją GPS

 • - Smart Baby Watch Q50
 • - GEOZON Classic
 • - Smart Baby Watch Q80 (Q90, GW100)
 • - Smart Baby Watch Q100
 • - Smart Baby Watch G100
 • - Ginzzu GZ-507
 • - Wonlex KT07

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz