Post

6 powodów, dla których warto kupić smartwatcha

Smartwatche to stosunkowo nowe gadżety, które w ostatnim czasie stały się bardzo popularne. Każdy używa ich na różne sposoby: niektórzy do uprawiania sportu, inni do pracy, a jeszcze inni jako modny dodatek. Jeśli zastanawiasz się nad jego zakupem, ale nie jesteś pewien, czy go potrzebujesz, oto zestawienie najważniejszych powodów, dla których powinieneś kupić smartwatch. 

smartwatch

Stylowy, nowoczesny i wyróżniający się zegarek

Często decydujemy się na zakup jakiegoś urządzenia, bo wszyscy je mają, jest modne i nowoczesne, pomaga nam się wyróżnić i pokazać naszą osobowość.

Smartwatch może się wyróżniać i pasować do modnego stylu. Są one dostępne w wersji okrągłej, prostokątnej i kwadratowej, a także w różnych rozmiarach. Na przykład zegarki okrągłe mają zazwyczaj średnicę od 42 do 46 milimetrów; w tak zwanych wersjach damskich dostępne są modele o średnicy 38 i 40 milimetrów. Możesz wybrać wersję odpowiednią dla Twojej dłoni: duże i brutalne urządzenie dla silnej ręki lub stylowy i efektowny dodatek dla smukłego nadgarstka.

Nie mniej ważna jest możliwość dostosowania do własnych potrzeb. Nie tylko można wybrać nietypową opaskę czy bransoletkę do smartwatcha, ale też dostosować zegarek do własnych potrzeb, w tym także ekran zegara. W zależności od modelu i producenta urządzenia użytkownicy mają do dyspozycji setki darmowych i płatnych pulpitów na tarczy. Zawsze jest więc coś innego do wyboru.

Monitorowanie stanu zdrowia

Monitorowanie stanu zdrowia oraz przebiegu i regularności treningów to najczęstszy powód zakupu smartwatcha. Entuzjaści zdrowego stylu życia, zwłaszcza ci, którzy regularnie ćwiczą, monitorują ilość spożywanych kalorii i ogólnie lubią wiedzieć, co dzieje się z ich ciałem, kupują smartwatch lub bransoletkę fitness jako niezbędnik. 

smartwatch

Sprawdź także: Najlepsze budżetowe smartwatche na 2022 rok

Mierzenie pulsu

Główną funkcją, która do tej pory jest w nich wbudowana i aktywnie wykorzystywana przez właścicieli, jest monitorowanie tętna. Smartwatch wykorzystuje światło widzialne i podczerwone diody LED do monitorowania tętna, informując użytkownika o jego stanie. Na podstawie danych o tętnie i jego zmianach można wyciągnąć wnioski na temat ogólnego stanu zdrowia i zaalarmować osobę noszącą urządzenie lub służby ratunkowe, jeśli coś jest nie tak.
Na podstawie tętna smartwatche wyposażone w odpowiednie funkcje mogą monitorować poziom stresu, mierzyć saturację krwi, a nawet wykonywać kardiogram. Ta ostatnia funkcja nie jest jednak jeszcze dostępna we wszystkich smartwatchach. Na przykład zegarek Apple Watch był do tej pory zablokowany wszędzie poza Stanami Zjednoczonymi ze względu na konieczność uzyskania odpowiednich zezwoleń od rządowych organów regulacyjnych. 

Monitorowanie jakości snu

Jeśli nie zdejmiesz smartwatcha idąc spać, czujniki będą śledzić przebieg snu i informować Cię, ile czasu spędziłeś w różnych fazach i jak bardzo odpowiada to normie. W ten sposób można nie tylko śledzić czas trwania snu, ale także określić, jak dobrze śpisz. Zaburzenia snu są jedną z przyczyn wielu poważnych chorób lub objawem ich występowania. Wskaźnik ten można więc wykorzystać do wykrywania problemów zdrowotnych w odpowiednim czasie. 

Inteligentny budzik

Skoro zegarek i tak kontroluje Twój sen, dlaczego nie zadbać o to, aby budził Cię wtedy, kiedy jest to najbardziej wskazane, wyprowadzając Cię z drzemki w optymalną fazę. W smartwatchu odbywa się to za pomocą funkcji inteligentnego budzika - gadżet wybiera odpowiedni moment w odpowiednim przedziale czasowym.

W rzeczywistości nie wszystkim podoba się sposób działania tego rozwiązania: niektórzy są zachwyceni inteligentnym budzikiem, inni nie widzą różnicy w porównaniu z tradycyjnym budzikiem. Nawiasem mówiąc, inteligentny zegarek budzi użytkownika wibracją, a nie dzwonkiem, co jest bardzo przydatne, gdy trzeba obudzić tylko jedną osobę, a nie wszystkich dookoła.

smartwatch

Kontrola ćwiczeń

Ze smartwatcha skorzystają również miłośnicy aktywnego trybu życia i osoby, które nie ćwiczą regularnie, ale chcą być w dobrej formie. To prawda, że mają poważnego konkurenta w tej dziedzinie - bransoletki fitness, tzw. smartbandy. Smartwatche mają jednak szerszy zakres funkcji.

Jeśli chodzi o kontrolę treningu, smartwatch zapewni Ci:

  • Liczenie kroków, a także dystansu, jaki przebyłeś, przemierzyłeś lub przepłynąłeś.
  • Określenie rodzaju treningu.
  • Pomiar spalania kalorii
  • Czas treningu

Pod tym względem smartwatche są często wygodniejsze od opasek, ponieważ są wyposażone w odbiornik GPS, podczas gdy bransoletka fitness zazwyczaj go nie posiada i wyznacza trasę treningu, komunikując się ze smartfonem. Szczegółowe statystyki można następnie analizować w aplikacji mobilnej, z którą komunikuje się smartwatch.

Korzystanie z systemów płatności zbliżeniowych

Tak jak smartfon z funkcją NFC płaci za zakupy, smartwatch robi to samo. Jeśli zegarek obsługuje Apple, Google lub Samsung Pay, można z niego korzystać bez wyjmowania smartfona z kieszeni. 

Wygodne jest to, że zegarek jest zawsze na ręku, nie zapomnisz go wziąć z torebki czy samochodu. Ogólnie rzecz biorąc, mechanizm płatności nie różni się od płacenia smartfonem, choć przyniesienie zegarka do czytnika może być wygodniejsze niż wyciąganie smartfona z pełnymi rękami.

smartwatch

Wygodne odbieranie powiadomień podczas synchronizacji ze smartfonem

Inną przydatną funkcją smartwatcha, z której korzysta niemal każdy, jest otrzymywanie ze smartfona powiadomień o połączeniach, wiadomościach SMS a także przekazywanie prognoz pogody oraz zmian kursów walut i akcji.

Ta funkcja jest szczególnie ważna, gdy nie można w pełni korzystać ze smartfona lub trzeba przełączyć go w tryb cichy. Na przykład na spotkaniu lub na wykładzie. Otrzymywanie powiadomień na smartwatchu jest zdecydowanie przydatne podczas prowadzenia samochodu, ponieważ spojrzenie na nadgarstek mniej rozprasza uwagę, a ręce są zajęte kontrolą jazdy, a nie smartfonem.

Sterowanie odtwarzaczem, kamerą i innymi urządzeniami

Inną przydatną funkcją smartwatcha jest zdalne sterowanie. Najprostszym z nich jest sterowanie odtwarzaczem za pomocą smartfona. Nie musisz już wyjmować z kieszeni dużego gadżetu, aby zmieniać utwory - dzięki smartwatchowi możesz robić wszystko z nadgarstka. 

Można także sterować aparatem, zwłaszcza jeśli użytkownik woli robić zdjęcia aparatem głównym i całym towarzystwem. Wystarczy wydać polecenie na smartwatchu, a aparat w smartfonie zrobi zdjęcie. 

Producenci samochodów również tworzą aplikacje, które mogą być używane na przykład do blokowania i odblokowywania drzwi, lokalizowania samochodu na parkingu czy monitorowania poziomu paliwa. Smartwatch ma też przydatną funkcję "Znajdź swój telefon". Jeśli zapomnisz, gdzie położyłeś swój smartfon, możesz użyć smartwatcha, aby szybko go odnaleźć.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz