Post

Ranking zegarków do triathlonu

Triathlon jest dyscypliną sportową, która wymaga od nas umiejętnego zarządzania siłami o dużej wytrzymałości. Wymaga również taktycznego myślenia, opracowania dobrej strategii rozłożenia sił, ponieważ musimy sprawdzić się w trzech różnych dyscyplinach: bieganiu, jeździe na rowerze i pływaniu. Zatem zegarek sportowy przeznaczony do triathlonu powinien sprostać wielu różnorodnych wymaganiom. Winien mieć piękną baterie i ergonomiczne kształty. Jeżeli chodzi o jego wielkość i kształt, jest to zdecydowany kompromis między wielkością koperty, przejrzystością odczytów a wielkością wyświetlacza. Nazbyt duży rozmiar zegarka, przeszkadzałby w czasie pływania i wymiany ubrania sportowego, a przy tym stawia także opór. Jeżeli mamy na myśli bieganie, nawet i najlżejszy czasomierz, ciąży nam na ręce jak cegła, każdy gram ma zatem znaczenie. 

Jak dokonać wyboru najlepszego zegarka triathlonowego, właściwego do własnych treningowych, jak i wyścigowych potrzeb czy dostępnych zasobów portfela. Poniżej zaprezentujemy ranking czasomierzy do triathlonu, które oferują całkiem sporo opcji. 

Garmin Forerunner 945 

Najnowsza odsłona bardzo popularnej serii czasomierzy przeznaczonych dla triathlonistów. Model ten, w przeciwieństwie do własnego poprzednika uzyskał szkło w wersji Corning Gorilla Glass DX, bezprzewodowy odtwarzacz muzyki, mapę Europy wraz z nawigacyjnymi funkcjami, jak i przydatną funkcję płacenia zegarkiem. Do wyboru mamy nie tylko podstawową wersję Garmin Forerunner 945 albo triathlon bundle. 

Garmin Fenix 5 oraz Fenix 5 Plus 

Seria zegarków Garmin Fenix 5 ma na pokładzie wszystkie funkcjonalności czasomierza Forerunner 935, z tym iż nie istnieje dla tejże serii specjalny uchwyt do szybkiej zmiany. Ponadto, Fenixy są trochę grubsze i cięższe. Modele mające plus w swojej nazwie są wzbogacone dodatkowo o mapę, opcję płatności z zastosowaniem zegarka, ale także odtwarzacz muzyki. Niemniej jednak ona modele spełniają wymogi sportowców, którzy uprawiają triathlon.  

Garmin Forerunner 735XT

Mimo tego, iż do zaprezentowania tego modelu doszło w 2016 roku to ciągle cieszy się on dużą popularnością. W czasomierzu tym możemy znaleźć opcję pracy w trybie triathlon (in. multisport), jak i wsparcie dla czujników zewnętrznych (jednakże łączonych wyłącznie z użyciem ANT +). W zegarku Forerunner 735XT nie znajdziemy niestety ciśnieniowego wysokościomierza, który może być przydatny. Dlatego też zegarek odznaczający się niewielką dokładnością będzie prezentować nam informacje odnośnie nachylenia. 

Garmin Forerunner 935 

Forerunner 935 to kolejny czasomierz z serii Garmin. Stanowi on kontynuację niegdyś produkowanych modeli 910XT i 920XT. Model ten możemy nabyć w dwóch różnych opcjach. Pierwsza z nich to wersja podstawowa, w skład której wchodzi wyłącznie zegarek. Druga zaś, czyli Triathlon Bundle, w zestawie oprócz zegarka otrzymamy także zewnętrze czujniki HRM Swim i HRM Tri (oba wymienione mogą monitorować tętno podczas pływania - Swim na basenie, zaś Tri na akwenach otwartych), jak i specjalistyczny uchwyt umożliwiający szybkie przepisanie czasomierza z nadgarstka na kierownicę jednośladu. 

FR waży tylko 49g, jest zupełnie wodoodporny, jak i ma wsparcie dla prawie 20 rodzajów różnych aktywności. Bez problemu będziemy mogli go zsynchronizować z czujnikami dodatkowymi (nawet producentów zewnętrznych). Obecnie jest to jedyny model w ofercie producenta amerykańskiego, dla którego stworzono specjalistyczny triathlonowy uchwyt. 

Suunto 9 

Ten model to przede wszystkim wysokiej jakości materiały, z których został wykonany, jak i świetnie prezentujący się design. To czasomierz, którego liczba możliwych opcji przewyższa znacznie triathlonowe zastosowanie. Pozwala na śledzenie około 80 profili sportowych. Jego waga to 72 g, pojemność baterii w przedziale od 25 do 120 godzin, wodoszczelność 100 m. Jeżeli bateria wyczerpie się nam w połowie treningu, Suunto 9 zasugeruje zmianę ustawień podczas jego trwania, celem oszczędzania energii. Ma wiele opcji, które pozwalają na sprawne zarządzanie naszą energią. Poza tym dysponuje różnorodnymi alertami mającymi za zadanie poinformować nas o zużyciu się baterii i możliwości przełączenia na innego rodzaju tryb pobierania energii. Ma bardzo przejrzysty wyświetlacz. 

W czasie biegu zegarek Suunto 9 łączy informacje pochodzące z czujnika ruchu wraz z GPS, celem zaoszczędzenia energii, a przy tym wszystkim zapewnia bardzo dokładny pomiar. W czasie pływania pozwala śledzić aktywność nie tylko na basenie, ale też na akwenach otwartych. W trakcie jazdy na jednośladzie obsługuje różnorodne rowerowe akcesoria, chociażby miernik mocy. Pozwala również na przełączenie się pomiędzy aktywnościami z użyciem wyłącznie jednego przycisku. 

Czasomierz Suunto 9 dostępny jest w dwóch opcjach: 9 i 9 Baron. W wersji Baro znajduje się także barometr umożliwiający dokładne śledzenie wysokości. To doskonała propozycja dla tych osób, które trenują na sporych wysokościach. Zawiera wiele różnych funkcji. Jest dosyć spory i dlatego nieporęczny, co może przeszkodzić w pływaniu i w czasie wymiany strojów. 

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz