Post

Apple Watch Series 5 - Recenzja

Co nam się nie podoba

Model, który chcesz, będzie prawdopodobnie kosztował ponad 700 dolarów.

Apple Watch ma trochę więcej zegarków z zawsze włączonym wyświetlaczem i jeszcze lepiej pomaga Ci odnaleźć się w świecie z Kompasem. Apple Watch Series 5 to mała, ale użyteczna aktualizacja i tak już dobrego smartfona.

Otrzymaliśmy jednostkę kontrolną Apple Watch Series 5, dzięki czemu mogliśmy ją dokładnie przetestować i ocenić. Czytaj dalej, aby zapoznać się z naszą pełną recenzją produktu.

To dowód na użyteczność Apple Watch, że pomimo posiadania szuflad pełnych klasycznych, działających zegarków analogowych, noszę Apple Watch każdego dnia.

Spełnia on podstawowe potrzeby czasu i daty, ale wygląda na tyle ostro, że nigdy nie czuję się tak, jakbym poświęcał projekt opaski na nadgarstek dla inteligencji.

Jasne, były pewne ustępstwa. Kwadratowy korpus nigdy nie był moim ulubionym stylem obudowy zegarka (95% wszystkich zegarków, które posiadam, ma okrągłe twarze) i naprawdę wolę cieńszy zegarek. Mimo to, funkcje takie jak nawigacja turn-by-turn, że delikatnie (haptycznie, faktycznie) dotknij mojego nadgarstka, aby poinformować mnie z wyprzedzeniem przed następnym zakrętem, jego zdolność wykrywania, kiedy wszedłem do szybkiego treningu spaceru zanim nawet sobie sprawę, powiadomienia dla mediów społecznościowych, terminy i e-mail, i zdolność do szybkiego reagowania na tekst przez dotknięcie emoji stały się nieocenione. Polubiłam nawet jego częste przypomnienia, że wstaję. (Nie tak bardzo z przypomnieniami "Oddychaj").

Apple Watch Series 5 nie jest cienki, ale solidny. Ponadto, opaski z łatwością mocują się, wsuwając się do wbudowanych kanałów.  Lance Ulanoff / Lifewire
Założyciel Apple, Steve Jobs, nie nosił zegarka. A według wywiadu z Jony'm Ive (byłym dyrektorem Apple ds. projektowania), pomysł stworzenia pierwszej firmy noszącej zegarek pojawił się dopiero w 2012 roku. Mimo to, firma Apple wyraźnie lubi i docenia zegarki, a z każdą kolejną ich odsłoną, w tym nowym Apple Watch Series 5, starała się, aby jej najlepiej sprzedające się zegarki były bardziej zbliżone do zegarków.

Czas na jedną, naprawdę dużą zmianę
Jeśli szukasz hurtowej przeróbki Apple Watch lub podsystemu watchOS, to nie jest to Twój rok. Obudowa Apple Watch Series 5 nie zmieniła się w stosunku do ubiegłego roku, podobnie jak większość podzespołów (w tym wyświetlacz 394x324). Apple Watch Series 5 nadal jest dostępny w wersjach 40 mm i 44 mm. Moją jednostką testową jest 44 mm stal nierdzewna Apple Watch Series 5. Było mi trochę smutno, że nie udało mi się wypróbować nowego materiału Titanium (ani zwrotu ceramiki!). Podobnie, Apple watchOS 6 oferuje wiele cennych aktualizacji, ale nie jest to przeprojektowanie.

Największą zmianą w Apple Watch Series 5 jest wyświetlacz Retina Always-On. Dla mnie, uznanego fana starych zegarków, to wielka sprawa.

Apple nie zmienił konstrukcji Apple Watch to żaden widoczny sposób.  Lance Ulanoff / Lifewire
Kiedy nosiłam swoje tradycyjne zegarki, zawsze były one biegnące i całkiem widoczne dla innych, bez względu na to, jak trzymałam nadgarstek. Heck, to jest część powodu, dla którego uwielbiałem nosić klasyczne czasomierze: Ludzie zauważali twarze i pytali mnie o nie (miałem niesamowitego Beethovena, w którym jego ręce grające na fortepianie były również rękami godzinowymi i minutowymi).

Do tej pory twarz Apple Watch'a była widoczna tylko wtedy, gdy podnosiłeś nadgarstek. Było to mądre posunięcie, które pozwoliło Apple obiecać prawie 18-godzinną żywotność baterii smartfona, ale kiedy opuściłem nadgarstek, zegarek zmienił się w obojętny kawałek metalu z czarną szklaną (lub szafirową, kryształową) twarzą.

Wyświetlacz "Always-On" to nie tylko "zostaw go włączonego i miej nadzieję, że żywotność baterii nie jest straszną technologią". Podoba mi się sposób, w jaki Apple to przemyślało, wykorzystując kombinację technologii, które sprawiają, że twarz jest oświetlona i widoczna bez względu na wszystko.

Obserwuj, co dzieje się z twarzą zegarka Myszki Miki, gdy opuszczam nadgarstek i przechodzę w tryb Always-On.  Lifewire / Lance Ulanoff
W zeszłym roku firma Apple wprowadziła technologię LPTO (Low-temperature poly-silicon and oxide - niskotemperaturowy polikrzem i tlenek) do wyświetlacza OLED Retina jako część większego wyświetlacza (również zakrzywionego w rogach). Nikt nie mówił o tym, jakie korzyści można osiągnąć dzięki technologii LTPO.

To LTPO pozwala Apple Watch Series 5 zmniejszyć częstotliwość odświeżania od 60 Hz do 1 Hz (zasadniczo od 60 razy na sekundę do 1 razu na sekundę). Dzięki temu częstotliwość odświeżania wyświetlacza jest znacznie wolniejsza i mniej energochłonna. W rezultacie, wyświetlacz zmieni się tylko na przykład na czas spotkania lub ważnego powiadomienia lub tylko raz na minutę. W przypadku tarczy zegarka Infograf, która normalnie posiada zegarek z drugą ręką, która tyka sekundy, druga ręka znika w trybie Always-On, a minuta zmienia się tylko w odstępach minutowych.

Bardziej oczywistą zmianą w trybie Always On jest to, że na niektórych twarzach jasnobiałe tła zmieniają kolor na czarny. W innych jaskrawe kolory stają się bardziej wyciszone. Apple dostosowało wszystkie swoje twarze zegarka do pracy w trybie Always On. Na przykład twarz Myszki Miki wyłącza wiele kolorów i jasności, ale pozostawia białe rękawiczki Mickey'a na rękach. Ogólnie rzecz biorąc, jasność zmniejsza się o około 50 procent. W rezultacie twarz zegarka wydaje się odpoczywać, ale można ją odczytać nawet wtedy, gdy tylko spojrzę w dół na nadgarstek.

Utrzymanie żywotności baterii
Utrzymanie ekranu w trybie ciągłym oznacza oczywiście, że monitor Apple Watch zużywa więcej energii na baterie, ale Apple połączyło technologię LTPO z nowym sterownikiem wyświetlacza o niskim poborze mocy, bardziej energooszczędnym układem scalonym zarządzania energią i znacznie bardziej świadomym czujnikiem światła otoczenia.

Ta ostatnia ma dodatkową zaletę w postaci tego, że Apple Watch Series 5 nie zamienia się w power-draining beacon, na przykład w zaciemnione miejsce w kinie lub na kolację. Czujnik zwraca większą uwagę na jego oświetlenie, a ja zauważyłem, że nawet wyciszył jasność wyświetlacza w moim salonie, gdzie przyciemniłem światło do oglądania telewizji.

Oto moja twarz zegarka na Infograf w trybie normalnym po lewej stronie i w trybie zawsze włączonym po prawej stronie.  Lance Ulanoff / Lifewire
Tak bardzo przyzwyczaiłem się do jasnej czasem twarzy Apple Watch, że ten bardziej rozsądny wyświetlacz trochę się przyzwyczaił. Kiedy pierwszy raz spojrzałem na teraz bardziej taktowny interfejs, poczułem się jakbym się trochę nadwyrężał, aby go zobaczyć. To był problem "mnie", a nie "Apple Watch". Nie minęło dużo czasu, zanim przyzwyczaiłem się do bardziej czułego wyświetlacza Apple Watch Series 5. Mam też możliwość podniesienia domyślnej jasności ekranu, choć może to niekorzystnie wpłynąć na żywotność baterii.

Jedna rzecz mi się jednak nie podoba, że przejście z "Always On" do "truly on" jest trochę powolne. To może zająć trochę czasu, aby Apple Watch Series 5 powrócił do pełnej jasności.

Firmie Apple udaje się jednak stworzyć w Apple Watch wyświetlacz zawsze włączony, który za jednym razem trwa 18 godzin. Zegarek Apple Watch Series 5 nosiłem przez cały dzień, nie tracąc nigdy energii, zanim nie usadowiłem go z powrotem na bezprzewodowej podstawie ładującej w nocy.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz